lis 032011
 

Komentarze i analizy


Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo

Wzrosły raty twojego kredytu w złotych? Warto refinansować dług

Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo:

– Wiele osób zaciągało kredyty hipoteczne w latach 2009 – 2010, kiedy stopy procentowe były na niższym poziomie, ale marże bardzo wysokie. Dziś miesięczne raty takich kredytów istotnie wzrosły.

Teraz jednak banki oferują niższe marże. Klienci posiadający kredyty mają więc możliwość obniżenia miesięcznej raty, refinansując swój kredyt w innym banku. Dotyczy to oczywiście kredytów w złotych, gdzie nie  trzeba brać pod uwagę różnic w kursach walut.

Rata kredytu w wysokości 300 tys. w złotych zaciągniętego w 2009 roku z marżą na poziomie 2,5 proc. oprocentowanego obecnie na poziomie 7,2 proc (czyli marża plus WIBOR)  to około 2000 zł. Po skorzystaniu z najnowszej oferty jednego z banków, w którym można uzyskać marżę nawet na poziomie 0,79 proc w całym okresie kredytowania, miesięczna rata kredytu wyniesie nieco ponad 1700 zł. To umożliwia zaoszczędzenie blisko 3600 złotych rocznie oraz ponad 100 tys. zł w całym, 30-letnim okresie kredytowania.

Refinansowanie kredytów hipotecznych stanie się nowym sposobem banków na przyciąganie klientów. Bankom bowiem coraz trudniej jest pozyskiwać kredytobiorców, którzy mają wystarczającą zdolność kredytową na kupno mieszkania. Liczba nowych umów kredytowych kwartalnie, według danych Związku Banków Polskich od dwóch lat utrzymuje się praktycznie na takim samym poziomie, oscylując w okolicach 50 – 60 tys.

Poza tym potencjalni kredytobiorcy coraz częściej wstrzymują się z podjęciem decyzji o zadłużeniu się. W związku z rekomendacjami nadzoru finansowego spadła też liczba osób, które w ogóle mogą sobie samodzielnie pozwolić na zadłużenie się na mieszkanie. Dlatego banki będą coraz mocniej walczyć o przejmowanie kredytobiorców od konkurencji. Szczególnie będzie to dotyczyć tych osób, które zaciągnęły kredyty w latach 2008 – 2010, kiedy marże były znacznie wyższe niż dziś. To dla banków bardzo atrakcyjna grupa, bo ci ludzie już wiedzą, co to oznacza zaciągnięcie kredytu, spłacają go regularnie. Można zatem przypuszczać, że w najbliższym czasie będziemy obserwować coraz więcej ciekawych ofert refinansowania kredytu.

Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Article source: http://www.rp.pl/artykul/705487,746272-Zmien-bank-na-tanszy.html