wrz 122011
 

Chcesz kredyt hipoteczny w obcej walucie? Będzie ciężko, ponieważ bankowcy stali się bardziej restrykcyjni od nadzoru finansowego. Uważają, że pożyczać powinno pożyczać się tylko w tej walucie, w której sie zarabia – informuje Pb.pl.

To istotna zmiana. Do tej pory to nadzór ograniczał możliwość udzielania kredytów walutowych, a banki broniły się przed kolejnymi rekomendacjami. Zdaniem portalu w Krynicy strony zamieniły się pozycjami i to banki są teraz restrykcyjne.

Józef Wancer, były szef Banku BPH pytał, czy nie powinno zakazać się kredytów walutowych.

Rainer Martin z Europejskiego Banku Centralnego podkreślił, że w europejskim nadzorze finansowym toczy się dyskusja na temat problemu niedopasowania walutowego. Część krajów, na przykład Węgry, zakazały udzielania kredytów walutowych. Ale niesie to ze sobą dwa problemy.

Pierwszy ma charakter prawny: trudno pogodzić zakaz z zasadą swobodnego przepływu kapitału. Po drugie, zakaz uniemożliwia dostęp do finansowania w obcej walucie podmiotom, które uzyskują w niej dochody. Dlatego nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. W moim przekonaniu byłaby to nadregulacja – wyjaśnił Rainer Martin.

Article source: http://www.hotmoney.pl/artykul/zlikwidowac-kredyty-walutowe-21547