sie 122011
 


„Rząd konsultował ten pomysł z kilkoma bankami i są one na niego otwarte. W obecnej sytuacji jest to krok uzasadniony”, powiedział na konferencji prasowej Roland Natran, zastępca sekretarza stanu.

W ramach programu, który zacznie obowiązywać od piątku, kredytobiorcy mogą prosić o zamrożenie raty kredytu hipotecznego na poziomie kursu wymiany franka szwajcarskiego wynoszącego 180 forintów, a zatem znacznie poniżej kursu rynkowego, który  kształtuje się na poziomie 250 forintów. Będą jednak musieli zwrócić narosłą różnicę, kiedy program dobiegnie końca, czyli po 1 stycznia 2015 roku.

Większość Węgrów zaciągnęła kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, gdy kurs tej waluty wynosił średnio 150–160 forintów, ponieważ przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku pożyczka we frankach była dużo tańsza niż w węgierskich forintach.

Wysokość rat gwałtownie wzrosła, gdy frank zaczął mocno zyskiwać na wartości w stosunku do forinta, uzyskując w tym tygodniu rekordową cenę 271 HUF.

Natran wciąż powtarzał, że kredytobiorcy mogą przystąpić do programu do końca tego roku, ale ten termin będzie można przesunąć, jeśli będą tego wymagały okoliczności.

Węgierski rząd i banki przyjęły pięciopunktowy plan pomocy dla zapożyczonych gospodarstw domowych w maju.

Zdaniem analityków wzrost wartości franka mógłby jeszcze bardziej ograniczyć anemiczną i tak konsumpcję i zagrozić rodzącemu się wzrostowi gospodarczemu na Węgrzech.

Największy w Europie Środkowej niezależny pożyczkodawca, węgierski bank OTP, poinformował w czwartek, że dla osób z kredytami w obcej walucie przygotował program alternatywny.

Rzecznik prasowy banku MKB, będącego częścią niemieckiego BayernLB, powiedział Reutersowi, że o przeliczenie raty zgodnie z zamrożonym kursem może prosić około 40–50 procent klientów starających się o złagodzenie warunków kredytowych.

„Opierając się na danych z ostatniego półtora tygodnia, sądzimy, że zainteresowana będzie spora grupa klientów” – takiej odpowiedzi udzielił Reutersowi w e-mailu rzecznik prasowy Raiffeisen Bank.

„Jednakże każdy przypadek jest inny. Wiele zależy od tego, jaki był kurs waluty, kiedy została wzięta pożyczka, i ile jeszcze zostało do spłacenia”, dodał bank.

W nadziei na osłabienie franka

Niedostępne są żadne szacunki na temat tego, ilu kredytobiorców może zdecydować się na program pomocowy, ale nadzorująca węgierski rynek finansowy agencja PSZAF stwierdziła w tym tygodniu, że pod koniec czerwca ze spłatą rat spóźniało się 301 696 osób, z czego około 262 tysiące wzięło kredyt w walucie obcej.

Pod koniec czerwca forint była w stosunku do franka znacznie mocniejszy – cena tego ostatniego wynosiła około 218 HUF.

Program pomocowy może objąć jedynie tych kredytobiorców, których opóźnienia w spłacie rat nie przekraczają 90 dni.

Jednak wielu Węgrów twierdzi, że woli płacić wyższe raty dziś niż spłacać dodatkową pożyczkę po 2015 roku, kiedy to program pomocy dobiegnie końca.

Istvan Kulcsar, inżynier z branży IT, który latem 2008 roku, tuż przed kryzysem, wziął trzydziestoletni kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich, powiedział, że będzie się starał radzić sobie z rosnącymi ratami.

„Będę płacił teraz w nadziei, że w ciągu pięciu lat frank znowu osłabnie i będzie kosztował mniej niż 200 forintów, a wtedy będziemy mogli spłacić (większą część kredytu wcześniej)”, mówi.

W wypadku innych osób, takich jak Peter Mihalovits, utrzymujący się wzrost wartości franka może wiązać się z ryzykiem utraty domu.

„Początkowo miesięczna rata wynosiła 38 tysięcy forintów, teraz to już 92 tysiące… Na razie wartość naszego domu wciąż pokrywa (zwiększoną) wartość kredytu”, mówi.

„Zastanawiamy się, co robić, możliwe, że na koniec stracimy nasz dom. Będziemy płacić, dopóki tylko będziemy w stanie”.

Article source: http://biznes.onet.pl/wegry-wprowadzaja-pomoc-dla-osob-z-kredytem-hipote,18494,4820184,1,news-detal