paź 062011
 

Kredyty mieszkaniowe


Ile musisz mieć na ratę, gdy chcesz pożyczyć na mieszkanie 300 tys. zł na 30 lat? Od 1,7 do 1,9 tys. zł miesięcznie

Kolejny bank wprowadził jesienną promocję kredytów hipotecznych zaciąganych w walucie. Okazuje się jednak, że na rynku są już lepsze oferty.

Eksperci Invigo policzyli, że przy zakupie mieszkania o wartości 400 tys. złotych, klient, który zaciągnie promocyjny kredyt w PKO BP w wysokości  300 tys. złotych, na 30 lat, przez pierwsze 12 miesięcy będzie płacił ratę w wysokości 1764 złotych.  Jednak po pierwszym roku, a więc po okresie promocji, marża kredytu wzrośnie, w zależności od wysokości wkładu własnego. W powyższym przykładzie  , a więc przy 25 proc. wkładzie własnym wyniesie 1,37 proc. , a rata kredytu wzrośnie wtedy do 1813 złotych.

W którym banku będzie taniej?

– Dziś najniższą ratę klient zapłaci w BNP Paribas. W całym okresie kredytowania wyniesie ona 1726 zł. Na podobnym poziomie kształtuje się wysokość raty w banku ING – 1741 zł. Niewiele więcej zapłacimy w DNB Nord – 1745 zł. Na tym tle propozycja PKO BP, mimo pierwszego roku obniżonej marży, prezentuje się  już mniej atrakcyjnie – mówi Elżbieta Kopka z Invigo.

Jednak najwyższe raty przy omawianym kredycie zapłacimy w Alior Banku, Polbanku, Banku BPH i Getin Noble banku – od 1900 do 1936 zł miesięcznie.

Doradcy finansowi podkreślają, że zadłużając się na mieszkanie, oprócz wysokości comiesięcznej raty,  trzeba brać pod uwagę wszystkie początkowe koszty, jakie będzie trzeba ponieść zaciągając kredyt. W niektórych bankach, jak na przykład w Banku Nordea, prowizja wynosi aż 7500 złotych. To powoduje, że mimo niższej raty, kredyt staje się mniej atrakcyjny.

– Kierowanie się wyłącznie wysokością miesięcznej raty, i to w początkowym okresie spłaty kredytu, czy też pozycją rynkową banku może spowodować, że kredyt hipoteczny będzie droższy. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie propozycje dostępne na rynku – dodaje Elżbieta Kopka.

DO KOGO  PO KREDYT Z NAJNIŻSZĄ RATĄ

Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Article source: http://www.rp.pl/artykul/705487,728681-W-jakim-banku-rata-bedzie-najnizsza-.html