sie 162011
 

Firma » Bankowość

W jaki sposób wybrać kredyt hipoteczny?

Najpierw weryfikujemy  odsetki od kredytu hipotecznego w różnych bankach. Najczęściej zetkniemy się przy tej okazji z informacją o marży banku (inaczej niż przy zwykłych pożyczkach gotówkowych albo ratalnych), która jest częścią oprocentowania i jest dodawana do jakiejś podstawy tzw. stopy bazowej. Stopa bazowa na ogół jest zmienna w czasie spłaty kredytu i jest równa jakiejś stawce oprocentowania używanej pomiędzy bankami, np. WIBOR dla kredytów w złotówkach. Powoduje to, że zmiana sytuacji na rynku międzybankowym generuje „automatyczną” zmianę  stopy bazowej. Idąc dalej – zmiana tej stopy powoduje w czasie spłaty kredytu modyfikację jego oprocentowania (np. co trzy miesiace). Stopa bazowa razem z marżą daje nam  dopiero pełne oprocentowanie kredytu hipotecznego. Marżę najczęściej można z bankiem negocjować. Decydując się na dodatkowe usługi banku, przykładowo kartę kredytową, ubezpieczenie, rachunek bankowy albo lokatę łatwiej uzyskać niższą marżę.
Sprawdzamy również wysokość prowizji od udzielenia kredytu na mieszkanie lub dom. Przy kredytach hipotecznych, które na ogół będziemy musieli spłacać przez wiele lat ma ona co prawda mniejsze znaczenie niż przy kredytach gotówkowych na 3-4 lata (prowizja rozkłada się się przykładowo na 20-30 lat spłaty) ale zawsze warto zapłacić jak najmniej. Prowizję od kredytu także należy próbować negocjować z bankiem albo pośrednikiem finansowym. Nie zawsze jest to dopuszczalne ale warto podjąć próbę rokowań!
W banku czy u pośrednika pytamy również o inne opłaty związane z kredytem. Najczęściej spotkamy się ze składkami przykładowo ubezpieczenia życiowego, na wypadek choroby a także od utraty pracy. Składek ubezpieczeniowych nie powinniśmy jednak traktować wyłącznie jako kosztu kredytu czy pożyczki hipotecznej. Nie możemy przecież wyeliminować jakiegoś nieprzewidzianego  przypadku życiowego a wtedy ubezpieczenie na pewno się przyda.
Należy także dowiedzieć się o warunki ewentualnej wcześniejszej spłaty kredytu – możemy przecież w każdej chwili wygrać na loterii. Przedterminowa spłata, całkowita lub częściowa, na ogół jest powiązana z zapłaceniem  dodatkowej prowizji.
W przypadku dużego kredytu mieszkaniowego, który  bierzemy raz w życiu, warto również wziąć pod uwagę skorzystanie z usług jakiejś firmy pośredniczącej w udzielaniu kredytów hipotecznych. W jednym miejscu pośrednik finansowy może sprawdzić dla nas    i porównać oferty bardzo wielu banków, z którymi ma nawiązaną współpracę. Unikniemy w ten sposób chodzenia po wielu bankach i zaoszczędzimy sporo  czasu.

——————————————————
Jeżeli uważasz ten artykuł za wartościowy
oddaj swój głos:
——————————————————

       

Nadesłał:

KREDYTY LOKATY KONTA
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl


Wasze komentarze (0):

Dodaj Komentarz »

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy

Article source: http://centrumpr.pl/artykul/w-jaki-sposob-wybrac-kredyt-hipoteczny,25933.html