2011-09-27 06:34
Trudno o kredyt na mieszkanie ze stratą w rocznym PIT
Jednym z podstawowych dokumentów, jakich zażąda bank od wszystkich ubiegających się o kredyt hipoteczny – niezależnie od źródła dochodu – jest roczny PIT. Przedsiębiorca, który planuje kupić dom lub mieszkanie, musi jednak liczyć się z tym, że zostanie prześwietlony przez banki znacznie mocniej, niż osoba na etacie.
W przypadku etatowców bankowcom wystarczy zazwyczaj zeznanie podatkowe za ostatni rok. Od osób prowadzących działalność gospodarczą mogą być wymagane PIT-y za dwa ostatnie lub nawet trzy lata.
Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że zeznania rocznego za poprzednie dwa lata będą wymagały od przedsiębiorców m.in. Nordea Bank, Eurobank, Polbank i Bank BPH. W Pekao Banku Hipotecznym i BZ WBK liczba składanych z wnioskiem kredytowym PIT-ów uzależniona jest od kwoty zaciąganej pożyczki. Pierwszy z wymienionych banków zadowoli się PIT-em tylko za ubiegły rok w przypadku kredytów do miliona złotych.
Jeśli nieruchomość jest droższa, bank będzie wymagał zeznań rocznych za ostatnie trzy lata. W Getin Banku liczba PIT-ów zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa. Od spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych i partnerskich bank wymaga PIT-u za trzy poprzednie lata, natomiast w przypadku spółek cywilnych i jednoosobowych działalności wystarczy zeznanie podatkowe za ostatni rok.
Spośród 19 banków, które odpowiedziały na ankietę, najbardziej liberalne podejście deklaruje Bank Millennium, któremu w przypadku wniosków składanych po 30 kwietnia danego roku wystarczą dokumenty potwierdzające dochód za rozliczone miesiące bieżącego roku. W przeciwnym wypadku bank wymaga także PIT-u za ostatni rok. Zeznaniem podatkowym tylko za ostatni rok zadowolą się także: ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank, bank Pocztowy, BGŻ, Alior Bank, Kredyt Bank, DnB Nord i PKO BP. Złożenia PIT- za ostatni rok standardowo wymagają także mBank i Multibank, ale obydwie instytucje zastrzegają, że mogą poprosić o dodatkowe dokumenty.
Jeśli jednak firma wykazywała stratę w kolejnych dwóch latach, o kredycie na dom można w zasadzie zapomnieć. Nieco większe szanse mają ci przedsiębiorcy, którzy wykazali stratę tylko w ostatnim roku (przy założeniu, że w bieżącym roku firma może się już pochwalić dochodem). Większość przepytywanych banków deklaruje bowiem, że w takiej sytuacji w dalszym ciągu istnieje możliwość zaciągnięcia hipoteki.
W praktyce nie wygląda to jednak tak różowo. Jeśli strata wynika ze złej kondycji firmy, kredyt staje pod bardzo dużym znakiem zapytania. Ale jeśli strata wynika na przykład z jednorazowej amortyzacji środka trwałego w firmie, szansa na kredyt jest spora. Pod warunkiem jednak, że bank będzie zainteresowany wyjaśnieniami przedsiębiorcy – w niektórych bankach wniosek kredytowy ze stratą w PIT może bowiem zostać odrzucony już na wstępie.
Czytaj więcej na temat kredytów
Przedsiębiorca nie ma szansy na porównanie oferty kredytowej
Oferta dla przedsiębiorców nie jest wystandaryzowana. Banki nie zawracają sobie tym głowy, bo nie muszą.
Przedsiębiorcy dyskryminowani przy zakupie mieszkania
Dwa razy więcej dokumentów, mniejsza zdolność kredytowa, kilkakrotnie dłuższy staż pracy niż w przypadku zatrudnionych na etacie.
Ustawa antyspreadowa nie działa
Dwa tygodnie po wejściu w życie nowych przepisów, mimo drogiego franka, banki nie obniżyły cen.
Article source: http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/trudno;o;kredyt;na;mieszkanie;ze;strata;w;rocznym;pit,174,0,920750.html