sty 052012
 


Analitycy rynku pod koniec ubiegłego sygnalizowali już wzrost oprocentowania złotowych kredytów hipotecznych. Oprocentowanie uzależnione jest bowiem od stawki WIBOR, która w grudniu wzrosła z 4,95 proc. do 4,99 proc. W ciągu IV kwartału 2011 r. wzrost raty kredytu wyniósł ok. 15 zł na każde 100 tys. zł pożyczone od banku.

Podwyżki marż jeszcze w ubiegłym roku ogłosiły banki: Alior, DNB Nord, Raiffeisen, Polbank, a także jeden z większych graczy – ING Bank Śląski.

Zdaniem analityka firmy doradczej Open Finance Haliny Kochalskiej – te podwyżki w połączeniu z wysokim WIBOR-em nie rokują klientom banków niczego dobrego.

„Niestety należy się spodziewać, że tendencja do wzrostu oprocentowania i marż utrzyma się w 2012 r.” – powiedziała PAP Kochalska. Dodała, że osoby zamierzające zaciągnąć kredyt powinny dokładnie porównywać oferty, gdyż mogą się one znacznie różnić.

Główny analityk Expandera Paweł Majtkowski także uważa, że marże i oprocentowanie mogą jeszcze wzrosnąć w 2012 r. „Nie można jednak wykluczyć, że część banków podniosła marże w celach sondujących, aby przekonać się, jak zareagują klienci” – powiedział PAP Majtkowski.

Dodał, że obniżek marż kredytów nie należy się raczej spodziewać.

Article source: http://biznes.onet.pl/rosna-marze-i-oprocentowanie-zlotowych-kredytow-hi,18494,4989890,1,news-detal