gru 082011
 

Mam kredyt hipoteczny w jednym z banków. Z różnych względów zastanawiam się, czy mogę przenieść go do innego. Jeśli tak, to co powinienem wiedzieć o takiej operacji, zanim podejmę ostateczną decyzję? Czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami?

Istnieje możliwość przeniesienia posiadanego już kredytu hipotecznego z jednego banku do drugiego.

Polega to na zaciągnięciu nowego kredytu w innym banku, który przeznaczony będzie na spłatę naszego poprzedniego zobowiązania. W trakcie takiej operacji niektóre banki dopuszczają możliwość uzyskania dodatkowych środków, które kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel, w tym np. na spłatę innych posiadanych zobowiązań kredytowych, przy czym odbywa się to bez wpływu na wysokość oprocentowania kredytu mieszkaniowego.

Chęć przeniesienia zobowiązania do innego banku podyktowana jest zwykle możliwością uzyskania lepszych niż obecne warunków kredytowania. Należy jednak pamiętać, że refinansowanie kredytu wiąże się zawsze z wcześniejszą jego spłatą w obecnym banku i mogą tu pojawić się dodatkowe koszty prowizji za taką operację. Zmiana banku wymagać będzie także aktualizacji wpisu hipotecznego w księdze wieczystej, a związana z tym opłata wyniesie 319 zł lub 419 zł, w zależności od rodzaju hipotek stosowanych przez pierwotny bank. Dodatkowe koszty, które mogą się także pojawić to prowizja od nowo zaciąganego kredytu, ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu hipoteki, opłata za wycenę nieruchomości, a w niektórych przypadkach również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Oferty kredytów refinansowych są jednak często przygotowywane na preferencyjnych warunkach, tak aby zminimalizować ewentualne koszty przeniesienia kredytu. Pomimo tego, rozważając taką operację należy zawsze dokładnie skalkulować opłacalność refinansowania naszego obecnego zobowiązania, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych opłat, które mogą wystąpić.

Łukasz Kosiński
Credit House Polska Doradcy Kredytowi
Związek Firm Doradztwa Finansowego

Article source: http://www.we-dwoje.pl/przeniesienie;kredytu;do;innego;banku,artykul,25620.html