gru 192011
 


Jak podaje portal CIRE.pl zaakceptowany przez URE wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych będzie niewiele wyższy niż poziom rocznej inflacji. Średnio prąd podrożeje o 5,1%, przy czym największe wzrosty cen dotkną klientów Tauronu (5,88%), a najniższe PGE (4,46%). Jak szacuje CIRE.pl, miesięczny wzrost opłat za energię elektryczną dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie od 1,53 do 2 zł.

Podwyżka będzie mniejsza niż w tym roku, bo w grudniu 2010 r. URE zgodził się na podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych średnio o 7,7%. GUS w swoich statystykach cen dóbr i usług konsumpcyjnych wykazał jednak w styczniu wzrost cen energii aż o 10,3% rok do roku. W październiku energia elektryczna była z kolei według GUS droższa o 6,8% niż przed rokiem.

Prąd w górę, gaz chwilowo bez zmian

Dobrą wiadomością dla właścicieli mieszkań i domów jest to, że w styczniu nie dotknie ich podwyżka cen gazu. Urząd Regulacji Energetyki wezwał PGNiG do zmiany wniosku o podwyżkę cen gazu. Według URE, postępowanie w sprawie ustalenia nowej taryfy gazowej wciąż trwa. Brak decyzji do soboty, 17 grudnia uniemożliwia wprowadzenie nowych cen „błękitnego” paliwa już od stycznia. Przedłużająca się procedura miała być nawet powodem rezygnacji prezesa PGNiG z zajmowanego stanowiska. W tym roku gaz drożeje szybciej niż energia elektryczna. Według GUS, w październiku ceny płacone przez gospodarstwa domowe były o 9,1% wyższe niż przed rokiem, po wzrostach o ponad 10% rok do roku w sierpniu i we wrześniu.

855 zł na utrzymanie mieszkania

Drożejące nośniki energii, to główne przyczyny tego, że koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosną szybciej niż inflacja. W listopadzie były one według GUS aż o 6,9% wyższe niż przed rokiem przy wzroście średniego poziomu cen konsumpcyjnych o 4,8%.

Jak podwyżki cen prądu wpłyną na koszty utrzymania gospodarstw domowych? W listopadzie br., według szacunków Home Broker, 4-osobowa rodzina wydawała na utrzymanie mieszkania niespełna 853 zł (koszt zakupu energii, w tym gazu, wody plus płatność czynszów; szacunek na podstawie badania GUS „Warunki życia” oraz inflacji). Gdyby przyjąć za URE, że przeciętne gospodarstwo wyda w przyszłym roku na prąd o 2 zł więcej, utrzymanie mieszkania będzie kosztować tylko z powodu tej podwyżki 855 zł.

Article source: http://biznes.onet.pl/prad-w-mieszkaniu-zdrozeje-o-5-procent,18567,4976426,1,analizy-detal

 Posted by at 19:13