Kredyt Samochodowy – porady

 

Kredyt Samochodowy – porady

Kredyt samochodowy staję się coraz to bardziej popularną formą zakupu auta. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego zaciąganiu i jak wybrać najlepszą ofertę bankową.

Raty równe i malejące, stała lub zmienna stopa procentowa, prowizja, krótki lub długi okres spłacania, zdolność lub jej brak, zabezpieczenia – to wszystko nierozerwalnie jest związane z kredytem. Rozeznanie się w gąszczu sformułowań i kruczków wymaga czasu i zaangażowania. Warto jednak poświęcić sporo uwagi na wybór kredytu, bo dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Forma spłaty

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego kredytu, warto zastanowić się jaka forma spłaty będzie dla nas najodpowiedzialniejsza. Do wyboru mamy trzy sposoby spłacenia kredytu: raty równe, raty malejące i tak zwaną ratę belonową. Dzięki równym ratom możemy precyzyjnie zaplanować domowy budżet. Mogą je wybrać takie osoby, dla których pprzy obliczaniu zdolności kredytowej ważna będzie kwota pierwszej wpłaty. Przy ratach malejących pierwsze spłaty są znacznie większe niż kolejne. Dla wielu banków ma to duże znaczenie przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów. Raty malejące mogą być korzystne dla tych, którzy chcą zabiezpieczyć się przed prawdopodobnym pogorszeniem sytuacji finansowej. Osoby, które cenią sobie jak najmniejsższe raty powinny starać się o kredyt z ratą bolonową. Ta forma pozwala znaczną część spłaty zostawić na przykład na koniec trwania umowy kredytowej.

Kredyty na zakup samochodów mogą być oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej. W pierwszym przypadku, okres w którym należy spłacić zaciągnięte zobowiązanie, nie przekracza zazwyczaj 24 miesięcy,. Banki asekurują się w ten sposób przed ewentualnymi stratami związanymi ze zmianą sytuacji na rynku walutowym. Zaletą stałej stopy oprocentowania jest to, że kredytobiorca z góry wie, ile kosztowało będzie go zaciągnięcie kredytu. Przy zmiennej stopie oprocentowanie jest naliczane na nowo co pewien czas (określony w umowie). Oznacza to, że trudno jest jednoznacznie określić wysokość raty i łączny koszt kredytu.

Zabezpieczenie

Zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zazwyczaj auto, na którego zakup wzięliśmy pieniądze z banku. Kredytodawcy stosują najczęściej dwie metody: zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie. W przypadku zastawu rejestrowego to my będziemy właścicielami kupowanego samochodu, ale będzie on wpisany do sądowego rejestru zastawów. Taka informacja znajdzie się również w dowodzie rejestracyjnym. Pojazd, do czasu sp laty kredytu, nie będzie mógł być użyty jako ubezpieczenie dla innych pożyczek.

Z kolei przewłaszczenie ba zabezpieczenie oznacza, że współwłaścicielem pojazdu będzie bank. W zależności od stopnia ryzyka kredytowego, bank może mieć 100-procentowe prawo własności, albo być tylko współwłaścicielem, gdy ma 49 proc. własności. Nawet jeśli auto w całości należy do banku, to nie znaczy, że nie możemy nim jeździć codziennie do pracy. Natomiast do wszystkich ważnych czynności potrzeba będzie nam już zgoda instytucji kredytującej. Oznacza to, że bez wiedzy banku nie możemy montować LPG itp. Także, na czas spłacania kredytu, karta pojazdu będzie zdeponowana w banku. Częstym zabezpieczeniem kredytu jest też cesja polisy ubezpieczenia AC.

Dodatkowe oferty

Korzystając z oferty kredytu samochodowego, w co raz większej liczbie banków mamy możliwość podwyższenia kwoty kredytu o wartość usług dodatkowych. Może to być np. ubezpieczenie/ Jest to o tyle ważne, że w przypadku auta o wartości 50 tys. zł. kwota ubezpieczenia to ok. 4 tys. zł za pierwszy rok. Jeśli bank nam nie skredytuje ubezpieczenia, jesteśmy skazani na wyciągniecie takich pieniędzy z własnej kieszeni/

 Posted by at 18:18

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>