Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

 

Jak nie wpaść w spirale zadłużenia ?

Coraz więcej osób ma, niestety kłopoty ze spłatą kredytów. Przyczyny są różne. Utrata pieniędzy, niespodziewane wydatki, podwyżka rat kredytu. Osłabienie się złotówki spowodowało znaczny wzrost kredytów walutowych. Raty popularnych pożyczek we franku szwajcarskim podniosły się nawet o kilkaset złotych miesięcznie! Co powinniśmy zrobić w sytuacji. gdy problem spłaty kredytu zaczął Cię przerastać ?

Nie chowaj głowy w piasek – negocjuj z pożyczkodawcą!

Skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. Najgorszą rzeczą jest zaprzestanie spłacania kredytu bez wyjaśnień. Dlaczego?
Po pierwsze, zostaniesz w związku z tym obciążony dodatkowymi kosztami. Banki najczęściej każą sobie dodatkowo płacić za monit, czyli list z przypomnieniem o zaległej spłacie. Ponadto, od przeterminowanych należności bank pobierze karne odsetki. To jednak nie wszystko. Jeśli bank uzna, że trwale złamałeś umowę kredytową, może ją wypowiedzieć, po czym wystawi tzw. bankowy tytuł egzekucyjny. Oznacza to wezwanie do niezwłocznej spłaty pozostałej części Twojego długu wraz z odsetkami.

Przerwa w spłacie kredytu

Polubowne rozwiązanie

Sprawdź w umowie kredytowej czy zawiera ona klauzulę o możliwości karencji, czyli okresowej przerwie w spłacie kredytu. Przy większości kredytów znajduję się zapis pozwalający kredytobiorcy na przerwę w spłacaniu kredytu najczęsciej przez 12 miesięcy. Raty za ten czas są wtedy rozkładane na późniejszy, lepszy dla Twojego budżetu okres.

Pomocni wspólnicy

Zastanów się nad możliwościa zaciągnięcia kredytu w innym banku (sprawdź oferty banków) i spłaceniu dotychczasowego załużenia. Co możesz w ten sposób osiągnąć? Jeśli Twój (np. 4-6 lat), masz szansę rozłożyć harmonogram spłat na np. 15-20 lat. Unikaj jednak niesprawdzonych pożyczkodawców (tzw. na telefon), którzy żądają horendalnych odsetek.

Konsoliduj

Wyjściem z sytuacji może być także skonsolidowanie Twoich długów w jeden korzystny kredyt. W ten sposób zmniejszysz wysokość rat miesięcznych, kosztem wydłużenia ich spłaty. Niestety, oznacza to, że zapłacisz w sumie więcej.

Awaria

Jeśli nie masz szansy zdobycia pieniędzy rozważ sprzedaż przedmiotu kredytu ( np. mieszkania, samochodu). Lepiej jednak porozum się z bankiem, aby pozwolił Ci zrobić to samodzielnie. Dlaczego? Gdy zajmie się tym bank, sprzeda Twój dom lub samochód w drodze licytacji, po niewygórowanej cenie. Jeśli sama znajdziesz kupca, Twoje straty mają szanse nie być aż tak wielkie.

 Posted by at 18:27

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>