sie 172011
 

W portfelach klientów PKO Banku Polskiego jest już ponad 3 mln kart debetowych wyposażonych w dodatkową funkcję płatności zbliżeniowych Visa payWave. Obecnie Polska jest jednym z krajów o największej liczbie transakcji zbliżeniowych dokonywanych w Europie.

Wymiana kart debetowych na nowe w technologii EMV trwa w PKO Banku Polskim od września ubiegłego roku. Karty wydawane w tej technologii trafiają również do wszystkich nowych klientów Banku. Oprócz tradycyjnego paska magnetycznego, posiadają one mikroprocesor i funkcjonalność płatności zbliżeniowej Visa payWave. Dzięki temu możliwe jest regulowanie rachunków do 50 zł bez konieczności weryfikowania transakcji numerem PIN.

Z funkcji zbliżeniowej można korzystać także podczas pobytu za granicą – wyjątek stanowi karta PKO Graffiti oraz PKO Ekspres wydawana do PKO Konto Pierwsze. Należy pamiętać jedynie o różnych limitach pojedynczych operacji w poszczególnych krajach, np. w Czechach jest to 500 koron czeskich, we Francji i na Słowacji 20 euro, we Włoszech 25 euro, a w Wielkiej Brytanii 15 funtów.

Warto przypomnieć też o kilku ważnych zasadach dotyczących korzystania z kart płatniczych podczas zagranicznych wojaży. Przed wyjazdem warto przede wszystkim sprawdzić termin ważności karty – czy nie kończy się w czasie planowanego pobytu – oraz wysokość limitów ustalonych dla naszej karty. Nie zapominajmy, że wypłaty z bankomatów, ale też transakcje w punktach handlowo-usługowych kartami debetowymi możliwe są do pewnej kwoty dziennie. W przypadku kart debetowych należy pamiętać, że dokonanie transakcji możliwe jest, gdy na koncie, do którego dedykowana jest karta, zapewnione są odpowiednie środki. No i oczywiście niezbędne jest pamiętanie numeru PIN, którego nie należy przechowywać razem z kartą.

Klienci PKO Banku Polskiego posiadający PKO Konto Pierwsze, PKO Konto dla Młodych, PKO Konto bez Granic, PKO Konto Aurum oraz PKO Konto Platinium II mogą za darmo korzystać z bankomatów na całym świecie. Właściciele kart dedykowanych do pozostałych kont oferowanych przez Bank muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami za wypłatę z bankomatu za granicą w wysokości 3 proc. wypłacanej kwoty, nie mniej jednak niż 10 zł. Wszystkie te informacje można znaleźć w Taryfie prowizji i opłat PKO Banku Polskiego.

Należy być też przygotowanym na wyjątkowe sytuacje jak utrata karty płatniczej. Wówczas najważniejsze jest jak najszybsze zgłoszenie tego faktu w Banku. Będąc za granicą, zgłoszenia można dokonać telefonicznie pod czynnym całą dobę numerem +48 81 535 60 50. Przed wyjazdem za granicę warto zapisać sobie ten numer w telefonie komórkowym. Można skorzystać również z pomocy rodziny, która w naszym imieniu może zgłosić utratę karty pod krajowym numerem 801 124 365.

Standardowo bank przejmuje odpowiedzialność za operacje dokonane przy użyciu utraconej karty od momentu zgłoszenia jej utraty. Natomiast odpowiedzialność klienta za operacje dokonane przed zgłoszeniem jest ograniczona do równowartości 150 euro. Klienci posiadający karty debetowe PKO Banku Polskiego są objęci bezpłatnym ubezpieczeniem, dzięki któremu Bank przejmuje odpowiedzialność za zobowiązania finansowe powstałe w wyniku operacji dokonanych przy użyciu utraconej karty na 48 godzin przed zgłoszeniem jej utraty. Wybrane produkty kartowe umożliwiają również skorzystanie z opcji wydania karty zastępczej lub awaryjnej wypłaty gotówki w przypadku utraty karty za granicą.

***

Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za I półrocze 2011 roku wyniósł 1,838 mld zł. Z ponad 25-procentowym udziałem w rynku Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży złotowych kredytów hipotecznych według Związku Banków Polskich, oferując oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Jako lider sektora zwyciężył w rankingu „50 największych banków w Polsce 2011” organizowanym przez miesięcznik Bank. Najwyższe na rynku wyniki finansowe zapewniły PKO Bankowi Polskiemu także pierwsze miejsce w prowadzonym przez Gazetę Finansową rankingu 100 największych instytucji finansowych w Polsce. Liderowi rynku zostały również przyznane dwie nagrody w dziewiętnastej edycji rankingu „Najlepsze Banki” prowadzonego przez Gazetę Bankową we współpracy z firmą doradczą PwC. PKO Bank Polski zajął drugie miejsce w kategoriach – banki duże oraz najefektywniejszy bank. W rankingu najlepszych instytucji finansowych zorganizowanym przez dziennik Rzeczpospolita Bank zdobył wyróżnienia w dwóch kategoriach: banki komercyjne oraz domy maklerskie. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2010” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zdobywcą tytułu Solidny Pracodawca 2010, zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt – za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane przez Bank zostały z kolei docenione przez Gazetę Bankową, która przyznała mu tytuł „Bankowego Lidera Informatyki Instytucji Finansowych 2010”. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press oraz Złota Statuetka Marki Godnej Zaufania w kategorii bank w dorocznym badaniu European Trusted Brands przeprowadzanym przez wydawnictwo Reader’s Digest. Wyrazem uznania dla siły wizerunkowej Banku jest także tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Marka Europejska przyznany przez Business Centre Club. Marka PKO Banku Polskiego jest także najdroższa na krajowym rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2010” jej wartość została określona na 3,6 mld zł.

Article source: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,55402,10127392,Ponad_3_miliony_kart_zblizeniowych_w_PKO_Banku_Polskim.html