wrz 082011
 

2011-09-06 13:00
Źródło:
BankierPress

W II kwartale bieżącego roku zanotowano wzrost zarówno liczby, jak i wartości nowoudzielanych kredytów hipotecznych. Oba wspomniane wskaźniki znajdują się jednak mimo wszystko na nieco niższym poziomie, niż miało to miejsce rok temu.

Poniżej przedstawiono zestawienia danych pochodzących z raportu AMRON – SARFiN dotyczące rynku kredytów hipotecznych w Polsce, od I kwartału 2010 r. do II kwartału 2011 r.

Liczba i wartość kredytów mieszkaniowych, I kw. 2010 r. – II kw. 2011 r.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.pl

W okresie od kwietnia do czerwca przełamaniu uległa dotychczasowa tendencja, systematycznego wzrostu udziału wartości kredytów złotowych w całej puli nowoudzielonych zobowiązań hipotecznych. W II kwartale obniżył się udział kredytów w rodzimej walucie, przy jednoczesnym wzroście w przypadku zarówno euro, jak i franka szwajcarskiego. Jeżeli chodzi o europejską walutę, to odnotowana zmiana oznacza pierwszy przyrost na przestrzeni roku.

Struktura walutowa wartości nowoudzielanych kredytów,

I kw. 2010 r. – II kw. 2011 r.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.pl

Zastanawiasz się nad kupnem własnego mieszkania?
Sprawdź ofertę kredytów

Wzrost liczby oraz wartości udzielonych kredytów w II kwartale bez wątpienia w pewnym stopniu wynika ze zmian w rządowym programie Rodzina na swoim. Można przypuszczać, że część osób zastanawiająca się nad kupnem mieszkania przyspieszyła ostateczną decyzję, chcąc skorzystać z dofinansowania jeszcze według starych zasad.

Z kolei odnotowane rosnące zainteresowanie walutami obcymi jest w dużej mierze wynikiem czterech kolejnych podwyżek stóp procentowych przez RPP, jakie obserwowaliśmy w pierwszej połowie bieżącego roku. Sprawiły one, że obniżyła się atrakcyjność kredytów w złotym w relacji do tych denominowanych w walutach obcych. Warto dodać, że na ostateczny wybór waluty przez kredytobiorców w dużej mierze wpływają aktualne warunki umowy kredytowej. W związku z tym można stwierdzić, że część osób decydująca się na zakup mieszkania posiłkując się kredytem bankowym, zdecydowała się wybrać obecnie niższą ratę, za cenę ryzyka kursowego.

/ Emmerson S.A.Apartamenty blisko centrum Krakowa.
Sprawdź

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu

Article source: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-chetniej-zaciagaja-kredyty-hipoteczne-2402058.html

 Posted by at 13:39