paź 122011
 

Bank jest ambasadorem cyklu imprez kulturalnych i oświatowych, które mają przybliżyć mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska dorobek i problemy naszego wschodniego sąsiada. W panelu „Determinanty i perspektywy rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej” uczestniczył Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Impreza jest organizowana z okazji 20-lecia odzyskania niepodległości przez Ukrainę. „Pociąg do Ukrainy” odjechał wczoraj z Wrocławia (10 października). Podróż  potrwa 3 dni, ale pasażerowie na pewno nie będą się nudzić. W stolicy Dolnego Śląska zaplanowanych jest wiele imprez naukowych i kulturalnych związanych z Ukrainą. Wśród nich znalazły się: międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa „Uwolnić przyszłość od przeszłości? Uwolnić przeszłość od przyszłości?” dotycząca zależności między ukraińską kulturą, historią i polityką oraz panel ekonomiczno-biznesowy z udziałem przedstawicieli PKO Banku Polskiego, a także m.in. Prezesa Zarządu KGHM Herberta Wirtha oraz Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Bogusława Fiedora.

PKO Bank Polski od 2004 roku jest strategicznym inwestorem w mającym siedzibę we Lwowie ukraińskim Kredobanku.

Sytuacja w ukraińskim sektorze bankowym stabilizuje się dzięki dokonanemu dokapitalizowaniu banków, działaniom tamtejszego banku centralnego związanym z dostarczaniem płynności oraz poprawie sytuacji gospodarczej. Nadal jednak obserwujemy niską dochodowość branży i słabą jakość aktywów banków – ocenił Zbigniew Jagiełło.

W części kulturalnej „Pociągu do Ukrainy” planowany jest przegląd ukraińskich filmów, wystawa fotografii na wrocławskim rynku i występ baletu Narodowej Opery Ukrainy. Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Wrocławia i Legnicy zorganizowany został konkurs wiedzy o Ukrainie.

PKO Bank Polski wspiera wiele innych działań kulturalnych, oświatowych i naukowych. Był m. innymi mecenasem Europejskiego Kongresu Kultury, patronował wystawie młodych artystów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i sponsorował koncert „Spojrzenie Wolności” z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Bank finansował też wyjazd studentów na Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w Orlando na Florydzie. Jest też wyłącznym partnerem planetarium „Niebo Kopernika”.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Zgodnie z wyliczeniami firmy Intelace Research, z aktywami na poziomie 42,232 mld euro według stanu na koniec 2010 roku, jest też największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za 1. półrocze 2011 roku wyniósł 1,838 mld zł. Z ponad 25-procentowym udziałem w rynku Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży złotowych kredytów hipotecznych, oferując oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Oferta kredytu hipotecznego, pod względem dostosowania do nietypowych oczekiwań klientów, została uznana za najlepszą na rynku przez portal finansowy Comperia.pl. Bank został również doceniony za elastyczność oferty tych kredytów, które mogą być udzielane na sfinansowanie różnych celów oraz w kategorii najlepszego banku oszczędnościowo-inwestycyjnego. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2010” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt – za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane przez Bank zostały z kolei docenione przez Gazetę Bankową, która przyznała mu tytuł „Bankowego Lidera Informatyki Instytucji Finansowych 2010”. Według analiz firmy badawczej MillwardBrown SMG/KRC PKO Bank Polski cieszy się najwyższym zaufaniem spośród badanych instytucji finansowych działających w Polsce – 3/4 ankietowanych ufa jego stabilności finansowej. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na półtora miliarda dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2010” jej wartość została określona na 3,6 mld zł.

Article source: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,55402,10449002,PKO_Bank_Polski_w__Pociagu_do_Ukrainy_.html