sty 022012
 

Ministerstwo Gospodarki chce by „odwrócony kredyt hipoteczny” i tak zwana „umowa dożywocia” znalazły się w jednej ustawie. We wtorek odpowiedni projekt zostanie zgłoszony podczas posiedzenia Rady Ministrów. Waldemar Pawlak jest przekonany, że objęcie transakcji jedną ustawą nie pozwoli na zawieranie bardzo niekorzystnych dla starszych ludzi, jednak legalnych umów.

Wspólne dla „odwróconego kredytu hipotecznego” i „umowy dożywocia” jest przekazanie prawa własności domu czy mieszkania w zamian za dożywotnią emeryturę. Przy „odwróconej hipotece” bank staje się właścicielem nieruchomości po śmierci dotychczasowego właściciela. Inaczej w przypadku „umowy dożywocia”: tu emeryt traci własność od razu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

Pawlak podkreśla, że stosowana dotychczas umowa dożywocia nie gwarantowała, że właściciele mieszkania nie zostaną go pozbawieni przed śmiercią. Zdarzają się bowiem oszustwa: obiecana emerytura nie nadchodzi, a nowy właściciel, nieraz trudny do odnalezienia, zabiera nawet klucze.

Minister wyraził przekonanie, że oba ministerstwa – finansów i gospodarki – porozumieją się co do kształtu przyszłej ustawy o odwróconej hipotece.

IAR,kk

Article source: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/510022,Odwrocony-kredyt-hipoteczny-do-poprawki