paź 202011
 

2011-10-20 16:14
Źródło:

Bogusław Półtorak – Bankier.pl

Rozwiązania prawne w zakresie odwróconego kredytu hipotecznego stają się już koniecznością rynkową.Obecne usługi finansowania kapitałem z nieruchomości oferowane przez już przynajmniej kilka podmiotów w oparciu o kompilację umowy sprzedaży mieszkania i formę dożywocia mogą stanowić zagrożenie dla osób podpisujących umowy nazywane potocznie „odwróconą hipoteką”, podszywające się pod odwrócony kredyt hipoteczny.

Swoboda umów w zakresie określania świadczenia, a przede wszystkim formy korzystania z mieszkania po podpisaniu takiej nienazwanej w sensie prawnym umowy, może narażać na utratę lokalu. Ucywilizowanie i określenie odwróconego kredytu hipotecznego może stać się sposobem na dodatkowy dochód dla osób posiadających mieszkania lub domy. Ograniczeniem dla rozwoju rynku może być jeszcze dość mała płynność rynku nieruchomości.

W takich warunkach jest to produkt, który może zaistnieć raczej w dużych aglomeracjach. Odwrócony kredyt hipoteczny, który cieszy się dość dużym powodzeniem np. w Stanach Zjednoczonych, niekoniecznie w Polsce musi stać się hitem rynkowym, ale na pewno jest już znaczna grupa osób, która gotowa jest do tego, żeby z niego skorzystać. Konieczne jest jednak przełamanie bariery edukacyjnej, a także zapewnienie właściwej ochrony praw konsumenta. Ustawa inicjuje realizację tych dwóch celów i daje szansę na bezpieczne uzyskanie dodatkowych dochodów, nie tylko w wieku emerytalnym.

Bogusław Półtorak
Główny Ekonomista Bankier.pl


Tekst jest komentarzem do artykułu Odwrócony kredyt hipoteczny nie tylko dla osób starszych


Warranty na GPW

– sposób na zyski

przy kontrolowanym ryzyku.

Sprawdź!Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu

Article source: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Odwrocona-hipoteka-konieczne-zapewnienie-wlasciwej-ochrony-praw-konsumenta-2425076.html