wrz 022011
 

Ewa Małyszko została wybrana przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP Bankowy PTE na Prezesa Zarządu spółki. Funkcję tę będzie pełnić od 2 listopada br., pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

– Zależało nam na osobie, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby pokierować instytucją zarządzającą aktywami w wysokości 7 mld zł należącymi do ponad 0,5 mln klientów Bankowego Otwartego Funduszu Emerytalnego. Stąd nasz wybór pani Ewy Małyszko na stanowisko Prezesa Zarządu tej spółki – mówi Jakub Papierski, przewodniczący Rady Nadzorczej i jednocześnie przedstawiciel akcjonariusza spółki.

Nowa prezes Zarządu PKO BP Bankowy PTE z rynkiem kapitałowym związana jest od 1994 roku. Z wykształcenia ekonomista, ukończyła również Podyplomowe Studium Ubezpieczeń Społecznych i Podyplomowe Studium Zarządzania Funduszami Emerytalnymi w SGH w Warszawie. Wiedzę z zakresu strategii i zarządzania organizacją zdobyła w IMD Institute w Lozannie, gdzie ukończyła prestiżowy Programme for Executive Development dla kadry menedżerskiej wyższego szczebla oraz w Wallenberg Institute w Sztokholmie.

Pierwsze doświadczenia zdobywała w spółce Financial Services, kierując pracą Zespołu Nabyć i Umorzeń, a następnie jako Główny Menedżer Departamentu Operacyjnego w spółce OFI, gdzie uczestniczyła w organizacji struktury firmy. Kolejny etap rozwoju zawodowego stanowiła praca w Skarbiec Towarzystwie Funduszy Powierniczych, począwszy od fazy projektowej aż do stanowiska Dyrektora Księgowości i Administracji Funduszy. W marcu 1998 roku rozpoczęła pracę na stanowisku Wiceprezesa Zarządu ABB TFP SA, przekształconego następnie w SEB TFI SA. Od listopada 2001 roku do czerwca 2008 roku pełniła funkcję Prezesa Zarządu SEB TFI SA. Od listopada 2008 roku prowadzi własną firmę, zajmującą się tworzeniem programów edukacyjnych z zakresu finansów osobistych i finansów firmy oraz doradztwem finansowym. Obecnie Wiceprezes Zarządu KGHM TFI SA.

Spółka PKO BP BANKOWY PTE, którą będzie kierować, osiąga bardzo dobre wyniki w zarządzaniu środkami członków Bankowego OFE. Stopa zwrotu za ostatnie trzy lata publikowana w ostatnim oficjalnym zestawieniu przez Komisję Nadzoru Finansowego wyniosła 16,43% (dane na 31.03.11), co plasuje go na drugim miejscu wśród 14. towarzystw. Fundusz jako jeden z nielicznych posiada Certyfikat Systemu Jakości PN-EN ISO 9001:2009 w zakresie zarządzania aktywami OFE.

 

***

Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za I półrocze 2011 roku wyniósł 1,838 mld zł. Z ponad 25-procentowym udziałem w rynku Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży złotowych kredytów hipotecznych według Związku Banków Polskich, oferując oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Jako lider sektora zwyciężył w rankingu „50 największych banków w Polsce 2011” organizowanym przez miesięcznik Bank. Najwyższe na rynku wyniki finansowe zapewniły PKO Bankowi Polskiemu także pierwsze miejsce w prowadzonym przez Gazetę Finansową rankingu 100 największych instytucji finansowych w Polsce. Liderowi rynku zostały również przyznane dwie nagrody w dziewiętnastej edycji rankingu „Najlepsze Banki” prowadzonego przez Gazetę Bankową we współpracy z firmą doradczą PwC. PKO Bank Polski zajął drugie miejsce w kategoriach – banki duże oraz najefektywniejszy bank. W rankingu najlepszych instytucji finansowych zorganizowanym przez dziennik Rzeczpospolita Bank zdobył wyróżnienia w dwóch kategoriach: banki komercyjne oraz domy maklerskie. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2010” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zdobywcą tytułu Solidny Pracodawca 2010, zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt – za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane przez Bank zostały z kolei docenione przez Gazetę Bankową, która przyznała mu tytuł „Bankowego Lidera Informatyki Instytucji Finansowych 2010”. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press oraz Złota Statuetka Marki Godnej Zaufania w kategorii bank w dorocznym badaniu European Trusted Brands przeprowadzanym przez wydawnictwo Reader’s Digest. Wyrazem uznania dla siły wizerunkowej Banku jest także tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Marka Europejska przyznany przez Business Centre Club. Marka PKO Banku Polskiego jest także najdroższa na krajowym rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2010” jej wartość została określona na 3,6 mld zł.

Article source: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,55402,10221203,Nowa_Prezes_Zarzadu_PKO_BP_Bankowy_PTE.html