paź 172011
 

Na pierwszym miejscu rankingu złotowych kredytów hipotecznych, przygotowanego wspólnie przez „DGP” i serwis Totalmoney.pl, znalazł się produkt Deutsche Banku PBC. Tak dobry wynik bank osiągnął dzięki niskiemu oprocentowaniu oraz brakowi prowizji. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla kredytu Deutsche Banku PBC wynosi 5,78 proc., a miesięczna rata dla kwoty 250 tys. zł z 30-letnim okresem spłaty to 1428 zł.

Takie warunki dostaną ci klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie jeszcze z innych usług finansowych Deutsche Banku PBC, na przykład wykupią kartę kredytową albo założą konto osobiste db Life, które kosztuje 12 zł miesięcznie.

Zjawisko łączenia kredytu hipotecznego z innymi produktami finansowymi oferowanymi przez bank jest coraz częstsze. Większość klientów decyduje się na skorzystanie z jednego z produktów.

– Dzięki temu klient, który już korzysta z innych usług danego banku lub zobowiąże się do skorzystania z nich, może liczyć na atrakcyjniejsze warunki oprocentowania lub niższą prowizję – mówi Maciej Kazimierski.

Te korzyści, płynące z wykupienia dodatkowych usług, wzięliśmy pod uwagę przy wyliczaniu naszego rankingu, ponieważ przekładają się na koszty kredytu. To z kolei odbija się na wysokości raty, która zdecydowała o wysokości miesięcznej raty.

– Jest ona jednym z ważniejszych czynników, bo jest najbardziej odczuwalna w budżecie domowym kredytobiorcy – mówi Maciej Kazimierski, analityk Totalmoney.pl.

Jednak nawet gdybyśmy wzięli pod uwagę łączny koszt spłaty jako czynnik decydujący o pozycji w rankingu, również wygrałby Deutsche Bank z kwotą prawie 266,3 tys. zł. Wszystko dzięki niskim pozostałym opłatom, takim jak składki na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy na życie.


Ranking kredytów hipotecznych

Ranking kredytów hipotecznych

Natomiast pod względem wysokości miesięcznej raty Deutsche Bankowi PBC niewiele ustępuje Alior Bank, który znalazł się na drugiej pozycji z wynikiem 1443 zł. Łączny koszt spłaty jest tu jednak dużo wyższy niż u lidera, głównie za sprawą wysokich składek ubezpieczeniowych – ubezpieczenie na życie to w przypadku tej instytucji aż 5 proc. raty. Na drugim końcu naszego rankingu znalazły się banki: BGŻ, Getin Noble i BPH. W tych instytucjach miesięczna rata wyniesie odpowiednio 1549 zł, 1591 zł i ponad 1605 zł.

Warto dodać, że innym zjawiskiem spotykanym coraz częściej na naszym rynku są promocje, polegające na obniżeniu marży kredytowej w pierwszym roku spłaty zadłużenia. Jednak specjaliści radzą dokładnie przyjrzeć się wszystkim kosztom. W niektórych wypadkach po okresie promocji wzrost marż jest na tyle wysoki, że łączne koszty pożyczki są większe niż w bankach, które nie obniżają czasowo marż.

Article source: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/557383,najnowszy_ranking_kredytow_hipotecznych_najtaniej_w_db_pbc.html