gru 142011
 

W związku ze spadkiem stopy referencyjnej oraz z uwagi na wysoki kurs waluty, w grudniu warto przyglądać się także kredytom w euro. Szczególnie, że dla banków i potencjalnych kredytobiorców to ostatnie tygodnie przed wejściem w życie pełnych zapisów Rekomendacji S, a więc jest to dobry moment na zrealizowanie odkładanych dotychczas decyzji o zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania. Dziś warto też przyglądać się ofertom deweloperów, którzy szukając możliwości pozyskania klientów starają się wychodzić im naprzeciw. Pojawiają się oferty specjalne i promocje przedświąteczne, a jednocześnie stopniowo zmienia się rozmiar i standard budowanych mieszkań. Potencjalni klienci mogą wybierać ze znacznie szerszej oferty, już nie tylko drogich apartamentów, ale też takich, które ze względu na mniejszy metraż i niższy standard wykończenia są bardziej przystępne.

W niniejszym rankingu, tradycyjnie już, prezentowane są aktualne promocje i oferty specjalne. Wynikiem tego są zmiany w rankingu INVIGO TOP 10, przygotowywanym przez ekspertów pośrednika na początku każdego miesiąca. Zestawienie powstaje w oparciu o aktualne oferty 22 banków współpracujących z firmą. Na potrzeby rankingu analitycy Invigo badają także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także tradycyjnej polskiej rodziny „2+2”. Eksperci Invigo zwracają uwagę na fakt, że poszukując najatrakcyjniejszego kredytu dla siebie warto brać pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także pozostałe parametry kredytu oraz opłaty dodatkowe, jakie się z nim wiążą.

Dzięki aplikacji dostępnej na stronie www.invigo.pl, każdy klient może codziennie samodzielnie sprawdzać, co oferują dla niego banki i porównywać to z wcześniej wykonywanymi symulacjami.

Zdolność kredytowa 30-latka

Kliknij aby powiększyć


ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

Według najnowszych danych GUS, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi obecnie około 3 617,16 zł. brutto, czyli około 2 586,34 zł. na rękę. Osoba, która nie ma praktycznie żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 258 952 zł. kredytu.

Maksymalna rata jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1586 zł w przypadku kredytu w złotych i 1269 zł w przypadku kredytu walutowego. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 500 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 177 315 tys. zł. Podkreślić należy że wyliczenia zdolności kredytowej mają charakter uśredniony, zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

Zdolność kredytowa rodziny 2+2

Kliknij aby powiększyć


Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5172,68 zł. (stała umowa o pracę) – przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań – może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 338 466 zł. Przy średniej cenie transakcyjnej 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, który wynosi 7 785zł. (Raport ZBP, AMRON–SARFiN, III kwartał 2011r.) za tę kwotę kredytu może sobie pozwolić na zakup około 43 metrowego mieszkania. Dodatkowe obciążenia domowego budżetu (np. raty niewielkich kredytów gotówkowych) lub limity w kontach znacznie obniżą wysokość potencjalnego kredytu.. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości przeszło 248 tys. zł. Warto dodać, że w stosunku do ubiegłego miesiąca wysokość potencjalnego kredytu dla rodziny wzrosła o przeszło 8 tys. zł. A gdyby rodzice jeszcze nie posiadali dzieci …. potencjalny kredyt w przypadku rodziny, która dopiero planuje życie rodzinne w szerszym gronie mógłby być wyższy o przeszło 228 tys. zł. (wyniósłby ok. 567 tys. zł.), w takim przypadku rodzinne M automatycznie mogłoby być niemal dwa razy większe.

Article source: http://www.finanse.egospodarka.pl/74800,Najlepsze-kredyty-hipoteczne-XII-2011,1,48,1.html