wrz 262011
 

Dom » Nieruchomość

Kredyty – Polacy nie przepadają za dolarem


Kredyty - Polacy nie przepadają za dolarem

Zobacz więcej zdjęć »
W chwili obecnej na polskim rynku zdecydowany prym wiodą kredyty hipoteczne w rodzimej walucie. W ofercie banków można spotkać również głównie zobowiązania w euro i franku szwajcarskim, ale także w dolarach.

O pierwszych dwóch walutach było ostatnio bardzo głośno, w związku z tym warto sprawdzić, jak wyglądają warunki kredytowe w tej ostatniej.

W poniższym zestawieniu przedstawiono ofertę najatrakcyjniejszego kredytu hipotecznego w dolarze amerykańskim, dla rodziny 2+2 w połowie września bieżącego roku. Przyjęto, że czteroosobowe gospodarstwo domowe chce kupić mieszkanie o wartości 350 tys. zł. W tym celu zaciąga kredyt na 30 lat, z wkładem własnym na poziomie 20%. Wysokość miesięcznego dochodu została określona, jako dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS za lipiec 2011r. Obliczony w ten sposób łączny dochód netto rodziny wyniósł 5 165,88 zł.

Co ciekawe Rodzina 2+2 dla przyjętych dochodów posiadała niższą zdolność kredytową w dolarze, niż w pozostałych zagranicznych walutach. Oznacza to, że banki stawiają większe wymagania finansowe przed osobami chcącymi się zadłużyć w amerykańskiej walucie. Taka sytuacja oraz fakt, że ofertę kredytów w dolarze można znaleźć tylko w niektórych instytucjach finansowych sprawia, że można powiedzieć, iż zobowiązania te nie są skierowane do przeciętnego Kowalskiego, ale raczej do wąskiego grona osób, które uzyskują dochody właśnie w dolarze. Znajduje to również swoje odzwierciedlenie w wartości udzielanych kredytów.

Jak widać Polacy niechętnie wybierają kredyty w dolarze, zdecydowanie skłaniając się ku zobowiązaniom w złotówkach. Takie rozwiązanie może wprawdzie oznaczać wyższą ratę, ale z drugiej strony jest bezpieczniejszym wyjściem, gdyż eliminuje ryzyko kursowe. W tym miejscu trzeba dodać, że obserwowana duża zmienność notowań walut w ostatnim czasie sprawiła, że osoby, które zdecydowały się zaciągnąć kredyt w obcej walucie nie mogą być tak naprawdę do końca pewne, jak wysoką ratę będą musiały zanieść do banku w przyszłym miesiącu.

 

Emmerson S.A.

       

Wasze komentarze (0):

Dodaj Komentarz »

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy

Article source: http://centrumpr.pl/artykul/kredyty-polacy-nie-przepadaja-za-dolarem,27141.html