gru 272011
 

Od pewnego czasu jestem posiadaczem kredytu hipotecznego. Obecnie mam pewne problemy z jego spłatą. Ktoś mi podpowiedział, że mogę wziąć kredyt konsolidacyjny na spłatę kredytu hipotecznego. Czy to prawda? Czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny i czy warto go zaciągać w mojej sytuacji?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na scalenie wielu naszych zobowiązań kredytowych w ramach jednego kredytu. Robi się tak głównie w celu odciążenia domowego budżetu poprzez zmniejszenie sumy miesięcznych rat. Do jednego „worka” można wrzucić tu kredyt gotówkowy, samochodowy, kartę kredytową, czy debet w rachunku oszczędnościowym (ROR). Niższa rata jest możliwa do uzyskania z jednej strony dzięki temu, że kredyt konsolidacyjny jest zwykle niżej oprocentowany niż kredyty nim spłacane. Z drugiej strony taka pożyczka daje często możliwość wydłużenia okresu kredytowania w stosunku do konsolidowanych kredytów, dzięki czemu spłata tych samych kwot zadłużenia rozłożona jest w dłuższym czasie. Oba te czynniki pozwalają na znaczne obniżenie wysokości spłacanych rat. Mechanizm ten działa szczególnie skutecznie w przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipoteką. Dzięki takiemu zabezpieczeniu banki są w stanie zaoferować nam atrakcyjne oprocentowanie kredytu oraz pozwolą na wydłużenie spłaty do 20, czy nawet 30 lat.

Kredyt konsolidacyjny jest wyżej oprocentowany niż kredyt mieszkaniowy, a możliwy do uzyskania okres kredytowania zwykle krótszy. Te dwa czynniki spowodują, że rata kredytu konsolidacyjnego będzie prawdopodobnie wyższa niż ta płacona obecnie. Zatem w opisanym przez Pana przypadku zamiana kredytu mieszkaniowego na konsolidacyjny byłaby bezcelowa i nieopłacalna.

W przypadku wystąpienia problemów ze spłatą kredytu, rozwiązaniem może być podjęcie rozmów z bankiem w celu zmniejszenia wysokości miesięcznych rat, poprzez np. wydłużenie okresu kredytowania lub zastosowanie tzw. wakacji kredytowych. Należy tu jednak podkreślić, że ewentualna zmiana harmonogramu wymagać będzie każdorazowo zgody banku, co zależy w dużej mierze od dotychczasowej terminowej obsługi zadłużenia.

Łukasz Kosiński
Credit House Polska Doradcy Kredytowi
Związek Firm Doradztwa Finansowego

Article source: http://www.we-dwoje.pl/kredyt;konsolidacyjny;na;splate;kredytu;hipotecznego,artykul,25769.html