paź 292011
 

Kredyt hipoteczny – krok po kroku

1/2

Jeśli chcesz kupić mieszkanie i szukasz kredytu hipotecznego to najpewniej skupiasz się na znalezieniu najlepszej oferty. Ale czy wiesz jak wygląda procedura jego przyznania? Money.pl przygotował opis formalności, które Cię czekają.

Wybór najlepszej oferty

Znalezienie najlepszego kredytu wcale nie jest prostą sprawą. Banki prześcigają się w ofertach i promocjach. Do wyboru jest wiele wariantów, możliwości czy wreszcie opłat, które trzeba porównać. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ oprócz oprocentowania na koszt kredytu wpływa wiele innych elementów – prowizja, cesja z polisy ubezpieczeniowej, koszt wcześniejszej spłaty czy przewalutowania kredytu, a w przypadku kredytów walutowych również tzw. spread walutowy.

Dlatego na początek określmy podstawowe parametry czyli w jakiej wysokości kredytu potrzebujemy, jaką ratę będziemy w stanie spłacać. Następnie zapoznajmy się z rankingami i poradnikami dostępnymi w internecie, które na początek pozwolą skupić się na kilku ofertach wartych uwagi. Pomogą również w odpowiedzi na pytania jaką walutę czy rodzaj rat wybrać.

W przypadku rat równych nasza zdolność kredytowa będzie wyższa niż dla rat malejących, dodatkowo w tej chwili bardziej dostępne są kredyty w złotych niż te walutowe. Bank pożyczy nam pieniądze w walucie obcej tylko wtedy kiedy wykażemy się wysokimi dochodami i nieskazitelną historią kredytową.

W celu dokonania wstępnych symulacji zdolności czy faktycznej wysokości rat przed wizytą w banku najlepiej skorzystać z kalkulatorów dostępnych na naszych stronach.

Przygotowanie dokumentów

Po wyborze banku lub banków, w których będziemy składać wnioski kredytowe należy rozpocząć kompletowanie niezbędnych dokumentów.

W zasadzie każdy bank wymaga takich samych dokumentów i danych, które dotyczą:

– osób przystępujących do kredytu

– zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów (na druku banku)

– informacji o bieżących zobowiązaniach

– celu i zabezpieczenia kredytu wraz z całą dokumentacją nieruchomości (księga wieczysta, umowa przedwstępna, dokumenty od dewelopera w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym)

Zgromadzenie wymaganej przez bank dokumentacji może być uciążliwe i czasochłonne. Jednak złożenie wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów powinno znacznie skrócić czas decyzji. Dodatkowo brak niektórych informacji najczęściej skutkuje tym,że bank nie procesuje wniosku do momentu uzyskania wszystkich wymaganych danych.

Sprawdź kolejne etapy związane z przyznaniem kredytu mieszkaniowego

Article source: http://direct.money.pl/artykuly/kredyty/kredyt;hipoteczny;8211;;krok;po;kroku,107,0,953195.html