lis 182011
 


Gigantyczne różnice w marżach kredytów hipotecznych w euro
fot: Rex Roof/CC/Flickr
2011-11-18 08:46

Eksperci radzą, aby przymierzając się do wzięcia kredytu hipotecznego w euro, zwrócić uwagę na wysokość marż, gdyż różnice bywają trzykrotne: są banki, które oferują marże w wysokości 1,42 proc., ale są też takie, które stosują 4,70 proc.

Zdaniem analityków wysokie marże, powyżej 3-4 proc. świadczą o tym, że bankowi nie zależy na udzielaniu kredytów w euro.

Według Pawła Grząbki, prezesa zarządu CEE Property Group, banki wycofują się z kredytów walutowych, gdyż m.in. mają trudności z pozyskaniem walut na kredyty hipoteczne.Kwota kredytu

podpowiedź

Oprocentowanie

podpowiedź

%
Okres kredytowania

podpowiedź


Kapitalizacja

podpowiedź


Raty

podpowiedź– Po co wycofywać się z udzielania kredytów w euro i robić zamieszanie, wystarczy podnieść marże, by zniechęcić potencjalnych klientów do zaciągania kredytów w tej walucie – powiedział Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

Z danych Expandera za październik wynika, że marże poniżej 2 proc. oferowały banki: BNP Paribas (1,42 proc.) Nordea Bank (1,50 proc.), Credit Agricole (1,60 proc.), Polbank EFG (1,80 proc.), Kredyt Bank i Deutsche Bank PBC (1,90 proc.) oraz Raiffeisen Bank (1,95 proc.).

Natomiast w grupie banków z marżami w wysokości 2-3 proc. znalazły się: MultiBank i mBank (2 proc.), BZ WBK (2,15 proc.), PKO BP i Alior Bank (2,80 proc.).

Najwyższe marże oferowały: BOŚ (3,20 proc.), Pekao (3,50 proc.), Getin Noble (4,65 proc.) i DnB Nord (4,70 proc.).

Ten ostatni miał do niedawna jedną z najkorzystniejszych ofert w euro, ale w październiku podwyższył marżę kredytów hipotecznych w euro z 1,6 proc. do 4,70 proc. Bank też znacznie wydłużył czas oczekiwania na decyzje kredytową. Trzeba być przygotowanym, że wypłata kredytu nastąpi nie wcześniej niż w styczniu 2012 r.

O kredytach czytaj w Money.pl

Jeśli kupić mieszkanie to teraz. Od stycznia…
Za zakupami przemawiają rekordowo niskie ceny, oraz fakt, że Europejski Bank Centralny obniżył wczoraj stopy procentowe.

Który kredyt hipoteczny jest najlepszy? Sprawdź
Money.pl przeanalizował 74 oferty w 25 bankach. Zbadaliśmy nie tylko wysokość rat, ale też składowe kredytu, które banki chciałyby ukryć.

Article source: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gigantyczne;roznice;w;marzach;kredytow;hipotecznych;w;euro,27,0,969499.html