lis 192011
 

Wiemy już, że możemy bez dodatkowych opłat spłacać raty walutowych kredytów hipotecznych bezpośrednio w walucie. Przyjrzeliśmy się najlepszym rachunkom, za pośrednictwem których możemy to robić. Tak więc, wiemy jak. Możemy natomiast nie mieć czym… Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie możemy kupować walutę, a co ważniejsze, gdzie zrobimy to najtaniej.

Kantor i kasa w banku

Każdy z nas zapytany o miejsce, w którym można kupić czy sprzedać walutę odpowie, że jest to kantor wymiany walut. Sporą liczbę wskazań miałoby też pewnie „okienko” w banku. Kantorów w każdym mieście jest sporo. Oddziałów banków też. Teoretycznie więc, z dostępem do franków szwajcarskich, czy euro problemu mieć nie powinniśmy. Czy tak w istocie jest? I tak, i nie. Żeby w miarę tanio kupić walutę potrzebną nam do spłaty kredytu musimy się nieraz nieźle nabiegać. Nie mamy też pewności, że w jednym miejscu uda nam się kupić całą potrzebną kwotę.

Interesuje Cię kredyt hipoteczny? Sprawdź porównanie ofert z 24 banków!

Zakup walut przez Internet

Franki szwajcarskie czy euro potrzebne nam do spłaty raty kredytu możemy też kupić za pośrednictwem internetowych „wirtualnych kantorów” (dla przykładu wymienię dwa z nich – Cinkciarz.pl i Walutomat.pl) lub na globalnym rynku wymiany walut:

• Cinkciarz.pl – na portalu można wymieniać 14 walut (w tym franki szwajcarskie i euro). Cinkciarz.pl współpracuje z 31 bankami. Jak to działa? Na początku klient rejestruje się na serwisie, a następnie rozpoczyna korzystanie z niego: wybiera jedną z opcji (kup, sprzedaj, wymień), wybiera walutę, podaje kwotę, sprawdza kurs i wybiera bank, przez który chce przeprowadzić transakcję. Po zatwierdzeniu transakcji rozpoczyna się jej realizacja. Czas jej realizacji wynosi ok. 60 minut (maksymalnie do 8 godzin pracy kantoru).
• Drugi z portali – Walutomat.pl – działa na nieco innych zasadach. Pierwszy krok – rejestracja – jest taki sam, jak w opisywanym powyżej serwisie. Dalej jest już jednak inaczej. Użytkownik przesyła pieniądze do „portfela” w serwisie, składa zlecenie określając walutę, którą chce sprzedać i walutę, którą chce kupić. Następnie użytkownik określa własny maksymalny kurs wymiany, a system pokazuje zlecenia przeciwstawne innych użytkowników portalu. Jeżeli znajdzie się osoba zainteresowana zaproponowanym przez nas kursem, transakcja wymiany np. złotych na franki szwajcarskie zostanie dokonana.
• Trzecia w wymienionych powyżej opcji – platforma GOCash.pl przygotowana przez Dom Maklerski TMS Brokers od „e-kantorów” różni się przede wszystkim tym, że opiera się na globalnym rynku wymiany walut znanym pod nazwą forex (skrót od Foreign Exchange). Oznacza to, że dokonując wymiany pieniędzy nie trzeba korzysta
• z pośrednictwa banków ani kantorów i płacić im prowizji. Platforma GOCash.pl oferuje niskie spready walutowe (czyli różnice między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty) – dla w przypadku np. wymiany złotówek na franki szwajcarskie wynoszą one: 2,5 grosza w dni robocze między 8:00 a 22:00 i 4 grosze w nocy oraz w niedziele i święta. Transakcja na platformie GOCash.pl wykonywana jest natychmiast, po kursie rynkowym obowiązującym w momencie podjęcia decyzji. GOCash.pl nie ogranicza się jedynie do pomocy w kupnie waluty interesującej klienta. Zapewnia coś jeszcze – planer kredytowy – rozwiązanie, które niejako zautomatyzuje spłatę kredytu walutowego. Korzystanie z planera jest proste – trzeba jedynie zapewnić odpowiednią kwotę złotówek, za które ma być kupiona waluta i ustawić dzień, w którym system ma dokonać przelewu do banku – pamiętając o tym, że pieniądze na spłatę raty muszą trafić do banku w odpowiednim terminie.

Kredyt hipoteczny w walucie? Sprawdź gdzie się opłaca!

Jest w czym wybierać

Kupno waluty na spłatę raty kredytu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Co więcej, nie jesteśmy skazani na bieganie po kantorach czy bankach w poszukiwaniu miejsca, w którym tanio kupimy franki szwajcarskie czy euro. Walutę wymieniać możemy nie ruszając się z domu korzystając z e-kantorów, czy profesjonalnej platformy GOCash.pl, umożliwiającej nam kupno waluty na rynku światowym. „Innymi słowy: coś dla każdego”, chciałoby się powiedzieć, cytując fragment reklamy jednej z sieci fast food… Nie pozostaje chyba nic innego, jak tylko zastanowić się nad tym, która z opisanych możliwości jest dla nas najlepsza i zacząć korzystać z wybranej.

Article source: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/567414,gdzie_tanio_kupisz_walute_do_splaty_kredytu_hipotecznego.html