sie 082011
 

Od lipca 2008 roku frank szwajcarski zyskał na wartości w stosunku do złotego ponad 70 procent. Spłacającym kredyty walutowe pozostaje czekać na obniżkę kursu.

Trzy lata temu pan Paweł z bydgoskiego osiedla Leśnego postanowił wziąć kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Frank był wtedy rekordowo tani, więc właśnie w tej walucie zadłużyło się wielu innych bydgoszczan. Ale w ciągu trzech lat frank znacznie podrożał i dziś osiąga rekordowy poziom 3,70 zł.

– Kiedy brałem kredyt, frank kosztował 2,40 zł. Dla mnie oznacza to wyższe raty, ale i tak wolę kredyt we frankach niż w złotówkach, bo jest niżej oprocentowany. Zresztą na wysokość rat ma wpływ więcej czynników niż tylko kurs franka, takich jak stopy procentowe banków. Był taki okres, kiedy frank kosztował ok. 2,50 zł, a moje raty wynosiły 2400 zł. Teraz płacę 1900 z miesięcznie – mówi pan Paweł.

Analitycy rynków finansowych przewidują, że w ciągu nadchodzącego półrocza frank potanieje do 3,20 zł. Na bardziej radykalną obniżkę kursu nie ma co liczyć.

Spłacając kredyt trzeba jednocześnie kupować jedzenie i inne artykuły codziennego użytku.

Jak wynika z danych GUS, ceny żywności były w czerwcu w naszym regionie wyższe o 5,1 proc. niż przed rokiem. Opłaty za czynsz wzrosły o 4,2 proc., za energię – 5,1 proc., transport – 4,2 proc. Mniej więcej o tyle samo wzrosły zarobki – okazuje się więc, że drożyzna „zjadła” podwyżki naszych pensji.

Według GUS średnia pensja mieszkańca kujawsko-pomorskiego wynosi 2998,56 zł brutto, czyli ok. 2155 zł na rękę. Wiele osób jednak zarabia znacznie mniej.

Tak jak pani Aneta pracująca w sklepie spożywczym z pensją tysiąc złotych miesięcznie. To najniższa krajowa. – Mąż zarabia niewiele więcej, a mamy na utrzymaniu dwójkę dzieci. Oboje ciężko pracujemy, robimy zakupy w najtańszych sklepach, a i tak nigdy nie jesteśmy pewni, czy wystarczy nam pieniędzy na wszystkie rachunki – żali się pani Aneta.(jar)

Article source: http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1895&NrSection=1&NrArticle=210219&IdTag=18