sie 252011
 

– Polityka banków w kwestii ustalania zdolności kredytowej bywa różna. Banki opierają się na oświadczeniu klienta o rzeczywistych kosztach utrzymania gospodarstwa domowego. Jednocześnie każda z instytucji zakłada określone minimum socjalne na osobę. Ma to zapobiegać podawaniu przez kredytobiorców zbyt niskich i nierealnych kosztów. Wiele banków dodatkowo szczegółowo weryfikuje wyciągi z konta klienta i na tej podstawie ustala rzeczywiste wydatki – powiedział Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Wszelkie posiadane przez osobę ubiegającą się o kredyt zobowiązania, takie jak inne kredyty i pożyczki (w tym również

te udzielone przez instytucje pozabankowe), a także karty kredytowe czy debety mają ogromy wpływ na zdolność kredytową.

Jak wyjaśnia Michał Krajkowski z DK Notus:
– Często nawet limit na karcie kredytowej, której nie aktywowaliśmy i o istnieniu której zupełnie zapomnieliśmy, jest w 100 procentach brany jako obciążenie. Limit ten najlepiej jest zlikwidować całkowicie, przed przystąpieniem do procesu kredytowego. Osoba posiadająca w powszechnym mniemaniu bardzo wysokie dochody, może zdaniem banku nie mieć odpowiedniej zdolności kredytowej, jeśli posiada inne zobowiązania i płaci wysokie raty innego kredytu. Planując kredyt mieszkaniowy, należy więc dokładnie rozważyć wcześniejszy zakup samochodu, bądź drogiego sprzętu AGD/RTV, bo spłata rat z tego tytułu może pokrzyżować nasze mieszkaniowe plany.

Po trzecie: stałe obciążenia pozabankowe
Zobowiązania finansowe, które mogą skutecznie zablokować nasz proces kredytowy to także wszelkie stałe obciążenia pozabankowe. Należą do nich takie opłaty jak: czynsz za mieszkanie, media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie), a także alimenty.

O ile w przypadku tych pierwszych, czyli związanych stricte z mieszkaniem bank często przyjmuje pewną stałą kwotę, zależną najczęściej od miejsca zamieszkania i bardzo często kwota ta ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi kosztami (w większości przypadków jest ona na szczęście znacznie niższa niż koszty rzeczywiste), o tyle w przypadku alimentów nie jest już tak łatwo i cała kwota naszego zobowiązania zasądzonego dzieciom lub małżonkowi uznawana jest za obciążenie naszego stanu konta. Co więcej, często posiadając takie zobowiązanie jak alimenty, a nie regulując ich w terminie, nie otrzymamy kredytu hipotecznego.

Article source: http://www.polskatimes.pl/pieniadze/442205,finanse-pokaz-nam-swoje-konto-a-powiemy-ci-czy-stac-cie-na,id,t.html