sty 132012
 


Zgodnie z otrzymaną informacją, prośbę wystosował premier Kamal al-Ganzuri. W najbliższym tygodniu do Kairu ma przyjechać grupa robocza MFW.

Sytuacja finansowa Egiptu ciągle się pogarsza. W 2011 roku dochody z jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki – turystyki, spadły trzykrotnie. Straty z tego tytułu wyniosły około 9 mld dol.

Dodatkowo krajowe rezerwy walutowe zmniejszyły się do 18,1 mld dol. Inflacja w grudniu ubiegłego roku wyniosła 10,4 proc.

MFW przyjął specjalną procedurę, która pozwala w krótkim okresie czasu przyznać kredyty stabilizacyjne krajom, które zanotowały znaczące pogorszenie sytuacji gospodarczej.

W Egipcie od początku 2011 roku trwały antyrządowe demonstracje. Demonstranci domagali się ustąpienia rządzącego krajem od niemal 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka. Po jego obaleniu sytuacja w kraju sie nie uspokoiła. Zamieszki i protesty wciąż rozszerzały się, ponieważ zdaniem obywateli niewiele zmieniło się od powstania, które 11 lutego obaliło prezydenta. Dodatkowo w kraju ciągle występowały starcia na tle religijnym.

Article source: http://biznes.onet.pl/egipt-zwrocil-sie-do-mfw-z-prosba-o-kredyt-w-wysok,18494,4996452,1,news-detal