wrz 122011
 

Tak uważa Michał Wilczewski, partner zarządzający w spółce Budrem, opierając się na danych z raportów firmy pośrednictwa mieszkaniowego Emerson, Home Broker oraz danych GUS.

W okresie od II kwartału 2008 r. do II kwartału 2011 r. w Krakowie ceny mieszkań deweloperskich zmalały średnio o 18 proc., w Poznaniu o 17 proc., we Wrocławiu i Gdańsku odpowiednio o 14 proc. i 13 proc., a najmniej w Warszawie – o 10 proc.

– Inaczej mówiąc, za 50 metrowe mieszkanie w stolicy zapłacilibyśmy w połowie tego roku mniej prawie o 47 tys. złotych niż trzy lata temu, Krakusowi, który tyle czekał z kupnem zostanie w kieszeni 77,3 tys. zł lub za te same pieniądze może kupić lokum o prawie 11 mkw. większy – mówi Wilczewski.

Z kolei szacunki Home Broker wskazują, że obecnie zakup mieszkania i miesięczne obciążenie z tym związane jest wciąż jeszcze większe o ok. 25 proc. od kosztu wynajmu podobnej nieruchomości. Jak szybko może nastąpić zrównoważenie tych kosztów?

Prawdopodobnie najwcześniej w Katowicach – już za 3 lata wartość czynszu za dwupokojowe mieszkanie, które w ofercie deweloperskiej kosztuje 217 tys. zł, przewyższy koszt związany ze spłatą kredytu. W innych miastach będzie to dłuższy okres. W Warszawie prawdopodobnie wyniesie on 5 lat. Mieszkanie dwupokojowe kosztuje średnio 408 tys. zł, rata kredytu 6 proc. rocznie, natomiast najem 2,3 tys. zł miesięcznie, lecz w ciągu 5 lat może wzrosnąć do 2,9 tys. zł.

Jak oblicza Home Broker, najdłużej na zrównanie się opłat czynszowych za wynajem z kosztem spłaty kredytu, trzeba będzie czekać w Poznaniu, bo 10 lat. Obecnie za wynajęcie dwóch pokoi, które na rynku poznańskim deweloperskim kosztują 305 tys. zł, trzeba zapłacić 1,5 tys. zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu kredytów na poziomie 6 proc., jego spłata (100 proc. kosztów zakupu) na 30 lat kosztuje 1,8 tys. zł miesięcznie, ale do tego dochodzą koszty czynszu (ok. 340 zł miesięcznie).

– Tym niemniej obserwujemy powrót do zakupu mieszkań deweloperskich – stwierdza Wilczewski – Osoby trafiające do naszego biura sprzedaży często chcą kupić mieszkanie na wynajem, ale także równocześnie traktując taką inwestycję jako lokatę pieniędzy.

Article source: http://finanse.wnp.pl/czy-rata-kredytu-hipotecznego-zrowna-sie-z-czynszem-za-mieszkanie,150095_1_0_0.html

 Posted by at 03:31