sty 022012
 

Ostatni rok przyniósł wiele zmian w kredytach hipotecznych. Banki musiały dostosować swoje oferty do wymagań nadzoru i oczekiwań klientów. Zmiany w ofercie wprowadza właśnie Bank BGŻ. O szczegółach opowiada Michał Ślusarek, dyrektor zarządzający ds. produktów detalicznych i komunikacji w Banku BGŻ.

Wojciech Boczoń, PRNews.pl: Czy dziś trudniej, niż 2-3 lata temu, stać się potencjalnym kredytobiorcą?

Michał Ślusarek, dyrektor zarządzający ds. produktów detalicznych i komunikacji w Banku BGŻ: Uważam, że nie. Banki nie utrudniają klientom uzyskania kredytu, wręcz przeciwnie – wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Stale wprowadzają rozwiązania, które mają pomóc  w  realizacji  marzeń o własnym „M”. Przykładem może być  wprowadzenie kredytu mieszkaniowego z dopłatami do oprocentowania. Dla wielu nabywców mieszkań, czy osób budujących domy, banki posiadają doskonały produkt, który pomaga osiągnąć ważny cel, jakim jest posiadanie własnego mieszkania. Jest to  kredyt złotówkowy  udzielany w programie Rodzina na swoim. Osoby zaciągające ten kredyt otrzymują  dofinansowanie nawet do 50% odsetek przez 8 lat spłaty kredytu. Jest to duża ulga dla klientów, ponieważ pierwsze lata okresu kredytowania są z reguły najtrudniejsze dla kredytobiorców.

Obecnie na rynku jest mnóstwo ofert dla osób myślących o własnym „M”. Na co radziłby Pan zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Należy wziąć pod uwagę wysokość prowizji za udzielenie kredytu, marżę banku, koszty około kredytowe takie jak: wymagane przez bank obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenia, wysokość opłaty za wycenę nieruchomości, warunki wcześniejszej spłaty. Istotne jest także, czy wysokość opłat związanych z wcześniejszą spłatą jest zapisana w umowie kredytu, czy jedynie w tabeli opłat i prowizji oraz ile wynosi opłata za zmianę warunków umowy.

Rywalizacja banków w zakresie pozyskiwania nowych kredytobiorców jest bardzo widoczna. Banki musiały modyfikować swoje oferty, wprowadzać liczne promocje, by stać się bardziej atrakcyjnymi. Jakie zmiany Bank BGŻ zaoferował swoim klientom w ostatnim czasie?

Po pierwsze, usprawniliśmy nasz proces kredytowy: wprowadziliśmy bardziej efektywne procedury podejmowania decyzji kredytowej, uprościliśmy druki wymagane do wniosku o kredyt hipoteczny, czego efektem jest skrócenie czasu oczekiwania na decyzję do 7 dni. Ponadto, w ramach kredytu hipotecznego i budowlanego, wprowadziliśmy możliwość uzyskania środków na dowolny cel – ich kwota może stanowić nawet 30 proc. kwoty przeznaczonej na sfinansowanie inwestycji.

Jeżeli chodzi o warunki cenowe – obok oferty standardowej, promującej klientów aktywnie korzystających z naszych dodatkowych produktów i polecających nasz bank swoim znajomym, proponujemy specjalne oferty dla pracowników sektora finansowego: minimalna marża może wynosić tylko 0,99 p. proc., a prowizja 0 zł.

A co wyróżnia ofertę banku od innych dostępnych na rynku?

W Banku BGŻ możliwe jest sfinansowanie 100 proc. docelowej wartości nieruchomości oraz kredytowanie różnorodnych celów, w tym zakupu działki rekreacyjnej i rolnej, jak i refinansowanie środków zainwestowanych w nieruchomość nawet 2 lata przed złożeniem wniosku o kredyt.

Oprócz konkurencyjnego oprocentowania, bank oferuje również niskie koszty około kredytowe i zapewnia długi okres spłaty – do 40 lat, bez ograniczenia maksymalnego wieku kredytobiorców. O kredyt można ubiegać się w ponad 400 placówkach Banku BGŻ oraz u współpracujących z bankiem pośredników  sieciowych i lokalnych.

Ostatni rok przyniósł wiele zmian w kredytach hipotecznych. Została wprowadzona Rekomendacja T, zmiany w programie „RnS”. Co oznaczają one dla kredytobiorców?

Wprowadzone zmiany miały silne przełożenie na decyzje zakupowe klientów, gdyż ograniczają możliwości zadłużania się. Przekłada się to na spadek liczby zawieranych transakcji na rynku nieruchomości oraz większą skłonność sprzedających do negocjowania cen. Wśród pośredników zapanował pesymizm – jest więc bardzo prawdopodobne, że ceny mieszkań będą nadal spadać. To dobra wiadomość dla klientów planujących kupno mieszkania.

W jaki sposób możemy zwiększyć naszą zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową klienta wpływ ma przede wszystkim wysokość jego dochodów i zobowiązań. Niestety każde zobowiązanie wobec banku, to mniejsza zdolność kredytowa. Dlatego przez złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, koniecznie należy uregulować niespłacone pożyczki, debety na karcie kredytowej. Bank sprawdza wiarygodność kredytową klienta m.in. w Biurze Informacji Kredytowej. Na podstawie informacji z BIK, bank w analizie zdolności kredytowej uwzględni wszystkie posiadane przez klienta kredyty ratalne, karty kredytowe, limity w koncie osobistym, nawet wtedy, gdy klient deklaruje, że nie korzysta z przyznanego limitu w karcie kredytowej lub koncie osobistym. Przed zaciągnięciem nowego kredytu warto zastanowić się, czy nie zrezygnować np. z karty kredytowej, z której się nie korzysta lub spłacić przed terminem kredyt, dla którego do spłaty została np. jedna rata.

Dziękuję za rozmowę.

Wojciech Boczoń / PR News


Article source: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-nie-utrudniaja-klientom-uzyskania-kredytu-2463090.html