paź 132011
 

KREDYT BANK

Kredyt Bank sprzedał w III kwartale kredyty hipoteczne za około 375 mln zł i spodziewa się, że III kwartał przyniósł wzrost kredytów ogółem banku, jak i depozytów w ujęciu kwartalnym – poinformował PAP Zbigniew Kudaś, wiceprezes banku.

„W III kwartale zarówno kredyty, jak i depozyty powinny wzrosnąć w ujęciu kwartalnym. Dobrze idzie nam sprzedaż kredytów hipotecznych, która wyniosła około 375 mln zł i bardzo dobrze zbieramy z rynku depozyty” – powiedział w środę PAP Kudaś.

W I połowie 2011 roku wartość umów o kredyt mieszkaniowy wyniosła 418 mln zł.

„Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku podwoimy sprzedaż z pierwszej połowy roku. W najbliższym czasie chcielibyśmy sprzedawać 150-200 mln zł kredytów hipotecznych miesięcznie” – powiedział Kudaś.

Prezes poinformował, że udział brokerów w sprzedaży nowych kredytów hipotecznych przekracza 50 proc., a nowi klienci należą głównie do segmentu klientów zamożnych.

„Odbudowujemy zaufanie rynku, zoptymalizowaliśmy proces udzielania kredytów i rozwijamy współpracę z firmami brokerskimi” – powiedział Kudaś.

„Obecnie około 80 proc. klientów naszej sieci sprzedaży to klienci affluent, w przypadku sprzedaży przez brokerów udział ten jest wyższy i wynosi około 90 proc.” – dodał.

W strukturze walutowej bieżącej sprzedaży po połowie stanowi sprzedaż realizowana w złotych i w euro.

„Skupienie się na rynku klientów zamożnych i duży udział brokerów w sprzedaży spowodował, że średnia kwota kredytu wzrosła z 200 tys. zł do 240 tys. zł i jest wyższa od średniej na rynku” – powiedział Kudaś.

Prezes poinformował, że jakość portfela kredytów hipotecznych banku pozostaje na dobrym poziomie.

„Nie widzimy żadnych złych sygnałów, jakość portfela pozostaje na dobrym poziomie, szczególnie kredytów walutowych” – powiedział Kudaś.

W maju 2011 roku Kredyt Bank wprowadził do oferty kredyt mieszkaniowy „Rodzina na swoim” i wówczas wnioski o ten kredyty stanowiły ok. 15 proc. wniosków o kredyty hipoteczne.

„Udział tego programu w sprzedaży wynosił ostatnio około 20 proc., jednak po październiku, po zmianie indeksów, pewnie ten program będzie mniej ważył w nowej sprzedaży” – powiedział Kudaś.

Prezes poinformował, że klient kredytu hipotecznego Kredyt Banku ma średnio pięć jego produktów, a początkowy cross-selling na kredyty hipoteczny to cztery produkty (karta, konto osobiste i ubezpieczenie na życie).

Portfel kredytów hipotecznych banku na koniec czerwca 2011 roku wynosił 16,5 mld zł, co dało bankowi udział w rynku na poziomie 5,8 proc. Portfel tym wzrósł o 4,2 proc. kw/kw i 6,9 proc. r/r.

Portfel kredytowy brutto Kredyt Banku pod koniec II kwartału 2011 roku wynosił 28,65 mld zł, czyli w porównaniu z I kwartałem spadł o 1,3 proc.. Depozyty wyniosły 26,15 mld zł, tzn. spadły o 2 proc. w ujęciu kwartalnym.

TELFORCEONE

Grupa TelForceOne rozważa wejście na rynki wschodnie. Spółka, która ma obecnie 6-proc. udział na polskim rynku telefonów tzw. open-market, zakłada, że po zawarciu umowy z Realem ten udział zostanie co najmniej utrzymany – powiedział w rozmowie z PAP Wiesław Żywicki, wiceprezes zarządu grupy.

Wiceprezes Żywicki w rozmowie z PAP powiedział, że TelForceOne rozważa dalszą ekspansję zagraniczną. Celem grupy są rynki wschodnie m.in. rynek ukraiński.

Article source: http://wyborcza.pl/1,91446,10457926,Przeglad_wiadomosci_ze_spolek__sroda_godz__15_00.html