listopad 082011
 

Październik nie przyniósł dobrych informacji dla osób zamierzających zaciągnąć kredyt hipoteczny. W przypadku kredytów w złotych przeciętna (mediana) marża nie zmieniła się i tak jak przed miesiącem wynosi 1,25%. Istotnie wzrosło natomiast oprocentowanie – aż o 0,1 pkt. proc. (z 6,01% do 6,11%) – czytamy w raporcie Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przyczyną tej zmiany nie są oczywiście zmiany bankowych ofert lecz istotny wzrost stawki WIBOR. Jeszcze w połowie października WIBOR 3M wynosił 4,76%, a pod koniec miesiąca osiągnął poziom 4,91% – podkreśla Jarosław Sadowski, Expander.

W minionym miesiącu pojawiły się również nienajlepsze informacje dla osób zainteresowanych kredytami walutowymi. DnB Nord, który dotychczas posiadał jedną z najkorzystniejszych ofert w euro, dokonał istotnych zmian, które są niemal równoznaczne z wycofaniem się z udzielania tego rodzaju kredytów.

Po pierwsze znacznie wydłużył czas oczekiwania na decyzje kredytową i wypłatę kredytu. Wnioskując obecnie trzeba być bowiem przygotowanym, że wypłata kredytu nastąpi nie wcześniej niż w styczniu 2012 r. Dodatkowo bank podwyższył marżę badanych przez nas kredytów z 1,6% aż do 4,7%. Z udzielania kredytów we frankach całkowicie wycofał się natomiast Deutsche Bank.

To jednak znacznie mniej istotna zmiana, gdyż już wcześniej kredyty w szwajcarskiej walucie w tym banku były dostępne dla nielicznych. Bank wymagał bowiem aby wnioskodawca zarabiał przynajmniej 50 tys. zł netto miesięcznie – podkreśla Sadowski.

Article source: http://www.hotmoney.pl/artykul/kredyty-hipoteczne-coraz-drozsze-22446